اولین نشست در رابطه با بهداشت کار، صنعتی و محیط، ایمنی و محیط زیست

برگزاری اولین نشست سیستم‌های مدیریت HSE در شرکت مانا انرژی پاک

برگزاری اولین نشست سیستم‌های مدیریت HSE در شرکت مانا انرژی پاک

اولین نشست آشنایی با ضرورت و لزوم سیستم‌های مدیریت ) HSEمدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست) در دفتر مرکزی شرکت مانا انرژی پاک با حضور مهندس محمدی مدیرعامل مجموعه مانا انرژی پاک و مدیران ارشد شرکت در تاریخ دهم تیر ماه سال جاری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مانا انرژی پاک، در دنیای تکنولوژی امروز، سیستم‌های مدیریت HSE ابزاری دقیق و توانمند براي کنترل و بهبود عملکرد بهداشت، ایمنی و محیط‌ زیست در پروژه‌های صنعتی، سازمان‌ها و ادارات بوده است و با ایجاد بستری ایمن و نگرشی نو در راستاي توسعه پایدار منابع انسانی، پیوسته نقش مهمی را در تشکیلات یک سازمان ایفا می کند.

اجرای طرح‌ها و برنامه‌های پیرامون مدیریت  HSE به عنوان يك اصل و مسئوليت مهم از پروژه‌های کلان صنعتی گرفته تا سازمان‌ها، و سایر کسب و کارهای کوچک و بزرگ همواره مطرح بوده و اين موفقيت نيازمند مشاركت فعال تمامي سطوح سرپرستي و مديريت هر سازمان است، كه بايد هنگام طرح ساختارهای سازماني و چگونگي تخصيص منابع مورد توجه قرار گیرد.

پیشرفت تکنولوژی‌های روز اگر چه افق‌های تازهای را به سوی بشر باز می‌کند اما از طرفی دیگر خطرات و جوانب دیگری را نیز پیش روی انسان قرار می‌دهد که غلبه بر آن نیازمند احساس همدلی و همکاری میان همه ارکان یک مجموعه در راستای اجرای برنامه‌های ایمنی و بهداشتی برای محافظت از جان انسان‌ها و سرمایه‌های ملی است.

امروزه بسیاری از صنایع بزرگ و کوچک دریافته‌اند که باید مدیریت HSE را از ارکان اصلی و ضروری سازمان خود قرار دهند و به آنها همانقدر اهمیت بدهند که به سایر بخش‌های سازمان اهمیت می دهند. HSE سیستمی است که به صورت هدفمند و با همگرایی و چینش هم افزای نیروهای انسانی و امکانات و تجهیزات سعی در ایجاد محیط کاری سالم، دلپذیر و با نشاط و به دور از حادثه و خسارات دارد.

بنابراین توجه به موضوعات پیرامون HSE به دلیل ایجاد تعادل فنی و مهندسی سبب سهولت در افزایش بهره‌وری و توسعه پایدار نیز می‌گردد. در نتیجه پیشگیری از بروز حوادث و صدمات مستلزم وجود یک سیستم یکپارچه مدیریت HSE است. در همین راستا و پیرو مباحث مطرح شده مجموعه مانا انرژی پاک با توجه به نقش کلیدی HSE در تامین و حفظ سلامت کارکنان، پیمانکاران و افراد دیگر و به منظور جلوگیری از آسیب به تجهیزات و تاسیسات، با تنظیم دقیق یک ساختار نظام‌مند HSE  بر آن است بتواند نقش پر رنگی در حفظ سلامت افراد جامعه و محیط زیست کشورمان داشته باشد. این نشست با محوریت موضوعات ذیل  و  با آموزش آقای دکتر ستاره به پایان یافت.

 • ضرورت و اهمیت مطالعات ESIA
 • نقش ایمنی در مفهوم توسعه پایدار
 • مخاطرات اصلی در ساخت نیروگاه‌های خورشیدی
 • رویکرد ACTIVE و PROACTIVE در مواجهه با مخاطرات
 • آشنایی با مفاهیم پایه ایمنی شامل Hazard/Danger/Accident/Near miss & …
 • اهمیت سرمایه‌گذاری در حوزه ایمنی و رویکرد (ROP)
 • نقش ایمنی در مفهوم توسعه پایدار
 • عوامل زیان‌آور محیط کار
 • سیستم مدیریت HSE و شاخص های مدیریت
 • رویکردهای بهبود مستمر و تفاوت آنها
 • نقش مدیریت، رهبری و تعهد در سیستم مدیریت HSE