نرخ برق استفاده‌کنندگان از خودروی برقی مشخص شد

شرکت توانیر اعلام کرد: قیمت برق استفاده کنندگان از خودروی برقی بر اساس نرخ برق تجاری محاسبه خواهد شد. با توجه به قیمت کنونی بنزین، موتورسیکلتی که ۲۰۰ کیلومتر پیمایش و سالانه ۲۱۰۰ لیتر مصرف بنزین دارد، اگر به جای بنزین از برق به عنوان سوخت استفاده کند سالانه ۵.۲ میلیون تومان کاهش هزینه و صرفه‌جویی خواهد داشت.

 

شرکت توانیر درباره تامین زیرساخت برای احداث ایستگاه‌های شارژ خودرو‌های برقی اعلام کرد: وزارت نیرو تامین‌کننده زیرساخت ایستگاه‌های شارژ خودرو و موتورسیکلت‌های برقی است، در این رابطه سال گذشته تفاهم نامه‌ای با مپنا به امضا رسید که در نقاطی که اعلام می‌شود، ظرف مدت ۱۵ روز نسبت به ایجاد زیرساخت برای اتصال به شبکه برق سراسری اقدام کنیم.

در حال حاضر دو ایستگاه در برج میلاد تهران و مشهد به صورت پایلوت احداث شده است. افزایش تعداد ایستگاه‌ها متناسب با خودرو‌های برقی است که تردد می‌کنند.

شهرداری درخواست توسعه ناوگان برقی حمل و نقل عمومی را از دولت داشته و وزارت نیرو در پاسخ به این تقاضا اعلام آمادگی کرده است.

برقی شدن خودرو‌ها قطعا به نفع مردم و صنعت برق است، خودرو‌های عمومی می‌توانند از مزیت انرژی فراوان و ارزان استفاده کنند، یعنی در ساعاتی از شبانه روز که مصرف پایین است نسبت به شارژ باتری اقدام و در طول روز تردد داشته باشند.

استفاده از خودرو‌های برقی و هیبریدی علاوه بر مباحث صرفه اقتصادی برای محیط زیست نیز بسیار با اهمیت است. در حال حاضر ۷۰ درصد آلایندگی هوا در کلانشهر تهران مربوط به تردد اتوبوس و موتورسیکلت‌ها است که با استفاده از خودرو‌های برقی تا حد زیادی این مسئله قابل حل خواهد بود.

برنامه‌ریزی صنعت برق این است که در سال جاری کلیه خدمات مربوط به مشترکین را که از طریق موتورسیکلت‌های بنزینی انجام می‌داد، از طریق موتورسیکلت‌های برقی انجام دهد و توان ساخت صددرصدی تجهیزات مورد نیاز ایستگاه‌های شارژ برقی را در داخل کشور وجود دارد.

توانیر درباره تعیین نرخ برق استفاده‌کنندگان از خودروی برقی نیز اعلام کرد: قیمت برق بر اساس نرخ برق تجاری محاسبه می‌شود.  با توجه به قیمت کنونی بنزین، موتورسیکلتی که ۲۰۰ کیلومتر پیمایش و سالانه ۲۱۰۰ لیتر مصرف بنزین دارد، اگر به جای بنزین از برق به عنوان سوخت استفاده کند سالانه ۵.۲ میلیون تومان کاهش هزینه و صرفه‌جویی خواهد داشت.

نمایندگان مجلس در هفته جاری طی مصوبه‌ای ضمن معاف کردن واردات خودرو‌های تمام برقی از دریافت و ارائه گواهی اسقاط خودرو، دولت را موظف کردند زمینه تولید این خودرو‌ها در داخل را فراهم کند.